Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Mata chłodząca dla psa na lato - jaką wybrać? -
Mata chłodząca dla psa na lato - jaką wybrać?

Mata chłodząca dla psa na lato – jaką wybrać?

Jaka mata chłodząca dla psa może przynieść pupilowi ukojenie? W czasie letnich upałów musimy pamiętać, że nasi psi milusińscy się nie pocą, a chłodzą się głównie za sprawą intensywnego dyszenia. Właśnie dlatego wysokie temperatury są dla nich szczególnie uciążliwe. Możemy im jednak w dość łatwy sposób ulżyć, ale czy mata chłodząca dla psa to dobry pomysł w każdym przypadku? 

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii, behawiorystka zwierzęca

Jak działa mata chłodząca dla psa?

Mata chłodząca dla psa – co to? Na rynku dostępne są różne modele mat chłodzących dla psów. Różnią się zarówno pod względem „źródła zasilania”, jak i wymiarów, które musimy dobrać do wielkości naszego czworonoga. Najczęściej stosowane są: 

  • Maty żelowe – przypominają cienką poduszkę, wewnątrz której znajduje się żel. Gdy położy się na niej pies, substancja zaczyna chłodzić.  
  • Maty wypełnione wodą – mają wszytą komorę z cieczą. Chłodzą po tym, jak umieścimy je w zamrażalniku, a ciecz całkowicie zamarznie. Działają, dopóki lód się nie rozpuści. 
  • Maty z wełną chłodzącą – trzeba je zamoczyć, a po delikatnym wyżymaniu parująca woda będzie chłodziła leżącego na macie pupila.
 

Jak widać, zastosowanie tego typu rozwiązań nie jest skomplikowane i każdy powinien sobie z nimi poradzić bez większych trudności. Warto tu podkreślić, że maty nie są w żaden sposób zasilane sztucznie – mata chłodząca dla psa na prąd mogłaby stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego pupila.

Mata chłodząca dla psa na lato - jaką wybrać?

Czy mata chłodząca jest dobra dla psa?

Mata chłodząca jest dobrym rozwiązaniem na upalne dni i stanowi atrakcyjną alternatywę dla kamizelki chłodzącej dla psa, którą nie każdy pupil lubi nosić. Zapewnia ulgę od wysokich temperatur, może uchronić przed udarem słonecznym i pozwala naszym czworonogom na wytchnienie i relaks. Pytanie tylko, czy mata chłodząca dla psa jest bezpieczna i zdrowa? 

Czy mata chłodząca dla psa jest zdrowa?

Wybierając matę chłodzącą dla psa na zewnątrz, czy do używania w domu, musimy zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. 

Za potencjalnie ryzykowne uważane bywają maty żelowe. Mogą chłodzić bez przerwy nawet do czterech godzin, a ich ponowne „ładowanie” rozpoczyna się za każdym razem, gdy psiak wstanie. Sprawia to, że nie da się w żaden sposób kontrolować intensywności ich działania. Może to doprowadzić do wyższej zachorowalności naszego czworonoga na schorzenia układu moczowego. Mowa tu np. o zapaleniu pęcherza czy nerek, szczególnie w przypadku wielogodzinnego leżenia na macie. Dodatkowym zagrożeniem jest też to, że pies może przegryźć materiał. Znajdujący się w jego wnętrzu żel jest sztuczny i może zaszkodzić zwierzęciu, jeśli zostanie połknięty. 

Co z matami wypełnionymi wodą? Po całkowitym zamarznięciu lód może wywoływać u psa dyskomfort i zniechęcać do leżenia. Na szczęście w wysokiej temperaturze szybko rozpocznie się proces topnienia, dostosowując temperaturę do potrzeb pupila. 

Poważniejsze problemy nie występują też w przypadku mat chłodzących dla psa na lato, „zasilanych” wodą. Choć wymagają więcej zachodu, bo musimy je samodzielnie namaczać lub chować do zamrażalki, mamy kontrolę nad „chłodzeniem”, choć i tu powinniśmy być ostrożni i uważni. 

Mata chłodząca dla psa na lato - jaką wybrać?

Mata chłodząca dla psa – jak używać tego produktu, by był bezpieczny? Kluczową sprawą jest czas, jaki nasz milusiński będzie na nim przebywał. Niezależnie od wybranego modelu, pilnujmy, by nie leżał on na nim bez przerw przez wiele godzin. Maty często są przyjemne w dotyku i psy lubią się na nich wylegiwać, tę przyjemność jednak należy rozsądnie dawkować. 

Jaka matę chłodzącą dla psa wybrać?

Podczas poszukiwań maty weź pod uwagę trzy podstawowe kwestie: 

  • wymiary czworonoga; 
  • skłonność do niszczenia i gryzienia posłania; 
  • miejsce, w którym mata będzie używana. 

 

Bez problemu w internecie czy sklepach stacjonarnych znajdziesz zarówno maty chłodzące dla psa XXL, jak i produkty o niewielkich wymiarach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić duży produkt niewielkiemu pupilowi. W odwrotnej wersji jednak chłodzenie może być zbyt małe i nie przyniesie wystarczającej ulgi potężnemu zwierzęciu, a sam wypoczynek nie będzie wygodny. 

 

Drugi punkt jest kluczowy ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Maty żelowe zawierają substancję, która może dostać się do organizmu naszego pupila, gdy przegryzie materiał. Jeśli wiesz, że Twój pies uwielbia niszczyć poduszki i tarmosić swoje legowisko, raczej odpuść ten produkt, podobnie jak matę wypełnioną wodą.

 

Najwięcej zamieszania wprowadza ostatni aspekt, czyli miejsce, w którym mata będzie używana. Jeśli ma ona działać w domu, to każdy

👉 Kup matę chłodzącą na store.pethomer.com 
Mata chłodząca dla psa na lato - jaką wybrać?

Jaka mata chłodząca dla pasa na plażę?

Żelowa mata chłodząca dla psa na plażę czy podczas upalnego dnia spędzanego w parku może działać nieco mniej efektywnie niż w domu, ale mimo to przyniesie psu ulgę. Teoretycznie dobrze sprawdziłaby się tutaj też mata z wełny chłodzącej, gdyby nie to, że jest ciężka i nieporęczna. Produkty wypełnione wodą działają tylko po wyjęciu z zamrażalki, więc będą odpowiednie wyłącznie dla osób mieszkających blisko plaży czy parku. 

Jaka mata chłodząca dla psa do samochodu?

Do samochodu zdecydowanie nie jest polecana mata aktywowana wodą, chyba że fotele zakryjesz folią. Na krótkie trasy dobrze sprawdzi się mata wypełniona wodą, której zawartość zdążyła już zamarznąć. W przypadku psów, które nie gryzą posłań, najlepsza będzie mata żelowa. Jest poręczna, łatwo się ją składa i jest wygodna w transporcie, więc świetnie sprawdzi się jako towarzysz samochodowych wypraw.

Mata chłodząca dla psa na lato - jaką wybrać?

Mata chłodząca dla psa - opinie

Czy warto zainwestować w matę chłodzącą dla psa? Opinie na ten temat są dość jednoznaczne. Zarówno psi rodzice, jak i specjaliści, zalecają ochładzanie pupila w wyjątkowo upalne dni. Maty różnego typu świetnie się do tego nadają, konieczne jest jednak zadbanie o wysokiej jakości produkt, który nie będzie stanowił zagrożenia dla czworonoga. Powinien być też funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. 

Mata chłodząca dla psa – cena

Ile kosztuje mata chłodząca dla psa? Cena zależy od rodzaju produktu, marki i wymiarów. Większość najatrakcyjniejszych ofert, dostępnych w internecie, przewiduje jednak stawki od ok. 50 zł do 150 zł. 

Jak nauczyć psa leżeć na macie?

„Namówienie” psa do leżenia na macie chłodzącej – szczególnie w upalne dni – nie jest szczególnym wyzwaniem. Naszym pupilom upał doskwiera jeszcze bardziej niż nam, same więc szukają miejsc chłodnych i przynoszących im ukojenie. 

 

Połóż matę najlepiej w miejscu, w którym nie będą padać na nią bezpośrednio promienie słońca. Jeszcze lepiej będzie, jeśli jest to przestrzeń, w której Twój czworonóg lubi często się wylegiwać. Następnie przywołaj go i zapoznaj z nowym nabytkiem. Gdy tylko zauważy, że zapewnia on przyjemny chłód, z pewnością sam zacznie na nim leżeć z prawdziwą przyjemnością. Jeśli tak się nie stanie, możesz też spróbować postawić go na macie w chwili, gdy będziesz widział, że jest mu szczególnie gorąco. Z czasem sam zacznie wykorzystywać ten sposób, by się ochłodzić. 

Powiązane artykuły 🐕

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt. 

Źródła:

  1. psy.pl
  2. klinwet.pl
  3. zoonews.pl
  4. pieskieszycie.pl
  5. zoonews.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *