Mity o kotach czarny kot

Mity o kotach – obalone

Mitów o kotach jest tak wiele, że aby zebrać je wszystkie, nie starczyłoby nam miejsca w tym artykule. Wybraliśmy kilka najpowszechniejszych mitów, które trzeba jak najszybciej obalić. Do dzieła!

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka zwierzęca, zoopsycholożka

Mit 1 "Koty piją mleko"

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów na temat kotów, który oczywiście jest niezgodny z prawdą. Koty od momentu zakończenia picia mleka od matki, nie powinny spożywać mleka odzwierzęcego, może się to skończyć u nich biegunką. Nie są również w stanie wyciągnąć z niego składników odżywczych. 

“Koty lubią nie tyle smak mleka, co fakt, iż jest ono tłuste – jeśli chcemy dać kotu jakiś płynny rarytas, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wywar z gotowanego mięsa (WAŻNE: bez przypraw i warzyw! Nie oddajemy kotu niedzielnego rosołu, tylko gotujemy specjalnie dla niego), należy jednak robić to rzadko i w małych ilościach, bo gwałtowne wprowadzenie nowego produktu do diety może skończyć się rewolucją pokarmową.” – dodaje ekspert.

Mruczący przyjaciele lubią smak mleka, dlatego jeżeli chcemy poczęstować kota mlekiem z naszej lodówki to tylko w małych ilościach, niech się poczują jak na kociej degustacji.

Koty obok miseczki z karmą powinny mieć czystą wodę do picia, będzie to dla nich najzdrowszym rozwiązaniem.

Przeczytaj również ➡️ Czy koty mogą pić mleko?

Mit 2 "Koty mruczą tylko, gdy są szczęśliwe"

Koty mruczą nie tylko, gdy jest im dobrze i czują się odprężone, ale również w sytuacjach, gdy są zestresowane lub chore. W sytuacji napięcia mruczenie pomaga im regulować poziom stresu, jest to ich własna metoda na samouspokojenie.

Mruczenie to również komunikacja między kotami, mogą w ten sposób zapraszać do zabawy swojego kociego kumpla lub oznajmić mu, że nie ma się czego bać i może się rozluźnić w danym miejscu.

Mity o kotach mruczenie

Mit 3 "Lizanie przyspiesza gojenie ran u kota"

Jest to kolejna opinia, która zderzając się z rzeczywistością okazuje się być nieprawdą. Koci języczek jest szorstki i liżąc ranę kicia tylko pogarsza sprawę, ponieważ szorstki język kota powoduje gorszy stan zranionego miejsca.

Jeśli chcemy, żeby kot szybko doszedł do zdrowia, najlepiej jest owinąć skaleczone miejsce bandażem weterynaryjnym lub – w przypadku dużej rany – założyć kotu kubraczek albo kołnierz. Należy także pilnować, by kot nie próbował ściągać bandaża zębami, może bowiem dodatkowo uszkodzić zranione miejsce..

Mit 4 "Czarne koty przynoszą pecha"

Czarne koty padły ofiarą nieprzyjemnego przesądu: „gdy czarny kot przebiegnie Ci drogę oznacza to wielkiego pecha!”. Większość z nas odczuwa pewien dyskomfort, gdy idąc chodnikiem lub prowadząc samochód, taki kociak przemierzy nam drogę.

Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie! W Japonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii czarny kot oznacza szczęście! Zdecydowanie powinniśmy iść za tą myślą i następnym razem, gdy zobaczymy smolistego kotka na horyzoncie, pomyślmy, że dziś przydarzy nam się coś dobrego!

Mit 5 "Kota nie można nauczyć komend"

Koty są inteligentnymi zwierzętami i łatwo przyswajają wiedzę, potrzebują jedynie dobrej motywacji i muszą odczuwać, że wykonywanie komend człowieka najzwyczajniej im się opłaca.

Jeżeli kocia kalkulacja przebiegnie negatywnie, to nie ma szans, aby mruczek usiadł na hasło „siad”. Natomiast jeśli zauważy on realne benefity dla siebie, to ochoczo będzie wykonywał polecenia. Całkiem sprytnie.

Przeczytaj ➡️ Jak uczyć kota?
Mity o kotach komendy i sztuczki

Mit 6 "Koty są nieprzyjazne"

Hmm… to całkiem nieprzyjacielski mit stworzony o mruczkach, które (na przekór tej opinii) potrafią stworzyć wyjątkową więź z człowiekiem i darzyć go bezwarunkową miłością. Kot jest zachowawczy i nieufny do ludzi jedynie w sytuacji, gdy ma nieprzyjemne wspomnienia lub traumę związaną z człowiekiem albo gdy we wczesnym dzieciństwie nie miał okazji zobaczyć człowieka czy być przez niego dotkniętym – takie kociaki ciężko zmienić w domowe pieszczochy.

Jeżeli zwierzak nie ma złych doświadczeń to przeważnie jest przyjacielski. Warto pamiętać, że nie każdy kot lubi się przytulać i być często głaskanym przez swojego opiekuna. Niektórym kotom wystarczy być obok swojego właściciela i należy to uszanować. Koty to przyjazne zwierzęta, lubią poznawać nowych ludzi i spędzać z nimi czas.

Mit 7 "Koty przywiązują się do człowieka"

Koty przywiązują się do miejsca, nie zaś do człowieka. Zmiana otoczenia jest często  dla stresującym przeżyciem dla zwierzęcia. Z tego też powodu może próbować wrócić do poprzedniego miejsca, jeśli uda mu się wymknąć. Nie oznacza to jednak, że wcale nie przywiązuje się do właściciela. Koty potrafią nawiązać bliską więź z opiekunem, co jest kluczowe dla ich dobrobytu.  


Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.

Mity o kotach – obalone! 🙂

Gdy zagadkowe mity zostały już obalone, może warto zostać opiekunem dla mruczka i zaprzyjaźnić się z nim? Kto wie, a może nawet uda Ci się nauczyć kicię jakiejś komendy! 🙂

Przeczytaj nasze inne artykuły o kotach:

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *