Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Pies do biegania -
Pies do biegania greyhound

Pies do biegania

Jogging to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na utrzymanie zdrowej kondycji ciała. Aktywizuje prawie wszystkie mięśnie. W tego rodzaju sporcie na pewno z przyjemnością towarzyszyć będzie nam pies. Bieganie z psem może być nawet przyczynkiem do rozpoczęcia treningu. Jak jednak zacząć? Czy Twój pies na pewno nadaje się do tego typu aktywności?

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Behawiorystka zwierzęca

Bieganie z psem

Pies, podobnie jak człowiek, musi przywyknąć do treningów. Każdy czworonożny przyjaciel kocha ruch i zabawę, jednakże rasy brachycefaliczne nie powinny nam towarzyszyć w długich i żmudnych treningach. Podobnie układ kostno-szkieletowy ras olbrzymich nie jest przystosowany do tak dużych obciążeń. Jeżeli jednak nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to zwykle pies rasowy czy mieszaniec może być naszym kompanem podczas biegania czy jazdy rowerem.

Przyzwyczajanie psa do biegania

Psy tak jak i ludzie powinny zaczynać małymi krokami. Rozpoczynamy od krótszych tras wolniejszym truchtem i z każdym kolejnym dniem budujemy naszą formę. Należy obserwować naszego towarzysza i sprawdzać, czy taki trening mu odpowiada – czy sprawia mu przyjemność, i czy nie obciąża go zbyt mocno fizycznie.

Pamiętajmy o nawodnieniu. Szczenięta nie powinny nam towarzyszyć w trudnych treningach przed ostatecznym wykształceniem się ich kośćca i mięśni. Poczekajmy z tym na zdobycie przez nie odpowiedniej masy i wielkości. Czas wdrażania treningów będzie zależny od rasy psa.

Pies do biegania

Różne formy wspólnej aktywności z czworonogiem

Są jednak psy predysponowane do aktywności fizycznej, bez której nie spełnimy etogramu rasy. Bez codziennej dawki ruchu będą nieszczęśliwe i mogą zacząć wykazywać problemy behawioralne. Są to między innymi: Owczarek Belgijski, Border Collie, Greyster, Husky, Jack Russel Terrier i wiele innych.

Canicross - sport dla miłośników psów

Swoje i psie potrzeby można spełnić w dyscyplinie sportowej zwanej canicrossem, w której pies biegnie przed swoim przewodnikiem. Są to wyścigi w warunkach terenowych, w których pies w szelkach przypięty jest smyczą z amortyzatorem do pasa swojego właściciela. Człowiek stanowi swoisty balast, a pies jest zobligowany do ciągnięcia takiego bagażu.

jazda na rowerze z psem

Jazda na rowerze z psem

Można także postawić na bieganie przy rowerze. Jest to dyscyplina, która pozwoli psu na dużą dawkę ruchu przy nieco mniejszym zaangażowaniu ze strony człowieka. Na rynku dostępne są specjalne akcesoria, które umożliwią nam bezpieczny bieg psiaka przy rowerze, takie jak uchwyty do roweru ze sprężyną i krótką smyczą, by umożliwić psu trucht czy bieg tuż przy naszej nodze.

Agility z psem
Agility

Agility na świeżym powietrzu

Innym sportem, w którym sprawdzić się może nasz psiak jest agility. Ważne jest tu zaangażowanie opiekuna i psa, dlatego istotne będą regularne treningi oraz sprawność fizyczna. Pies musi pokonywać tor przeszkód, być nastawiony na wyzwania i posłuszeństwo wobec przewodnika. Musi mieć też dużą umiejętność skupienia i inteligencję, dlatego najlepszymi rasami będą border collie, owczarek pirenejski i owczarek australijski, ale też pudle, cocker spaniele czy inne mniejsze rasy. Najważniejsze jest tu zaangażowanie i zaufanie.

Jaki pies będzie najlepszy do wspólnych treningów?

Jeżeli nie wiemy, na jaką rasę się zdecydować lub od dawna mamy w głowie zakup psa, który będzie wytrwale towarzyszył nam podczas uprawiania sportu, dobrze jest poznać kilka ras psów, które cechuje duża sprawność fizyczna.

Pies do biegania husky
Husky Syberyjski

Husky syberyjski

Popularną rasą, która od razu kojarzy się z siłą i energią jest husky syberyjski. Znana jest historia, kiedy zaprzęg tych psów pokonał ponad 1000 km w 6 dni, przewożąc szczepionkę, która uratowała wiele ludzkich istnień. I rzeczywiście jest to pies, który bez jasno postawionych zadań i codziennej dawki ruchu sam zorganizuje sobie czas w sposób, który może nam się nie spodobać. Jest ciekawski i niezależny, dlatego nie zda egzaminu przy sportach wymagających dużego skupienia. Natomiast jego zaletą jest wytrzymałość i odporność.

Pies do biegania alaskan
Alaskan Malamute

Alaskan Malamute

Jeżeli jednak chcemy połączyć w jednym ciele siłę i inteligencję, wybierzmy rasę alaskan malamute. Jest to rasa równie wytrwała i wymagająca ruchu. Alaskany jednocześnie łatwiej się uczą i są bardziej posłuszne, niż husky.

Pies do biegania greyhound
Greyhound

Greyhound

A co z chartami, które słyną z bycia najszybszymi psami świata? Jeden z nich –greyhound, to pies, którego już sam wygląd może świadczyć o szybkości i zwinności. Lekka sylwetka i muskularne ciało dają osiągi do 70 km/h w biegu. Są wykorzystywane w wyścigach psów. Jednak tylko niektóre osobniki są selekcjonowane i trenowane pod tym kątem. Muszą przechodzić treningi, a nawet wówczas ich ciała są poddawane dużym obciążeniom i mogą ulegać kontuzjom, jak u większości sportowców.

Greyhoundy, które trzymane są jako domowi towarzysze potrzebują jedynie tyle ruchu, co każdy inny pies i nie są im potrzebne wielogodzinne biegi. Charty to sprinterzy, na długich dystansach odznaczają się takimi samymi cechami, jak psy innych ras. W Polsce potrzeba zezwolenia, aby posiadać charta lub mieszańca tej rasy.

Pies do biegania podengo
Podengo portugalski

Podengo portugalski miniaturowy

Nie tylko duże psy są dobrymi sportowcami. Mało znana i rozpowszechniona rasa podengo portugalski miniaturowy może być dobrym towarzyszem do sportów typu frisbee i agility. Świetnie sprawdzi się również jako pies kanapowy, ale tylko wówczas, gdy zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu przynajmniej raz dziennie. Jest małym i aktywnym psem o niezwykłej inteligencji, która często cechuje rasy pierwotne. Szybko się uczy i potrzebuje wyzwań, dlatego wymagające sporty nie będą stanowiły dla niego problemu.

Pies do biegania juck russel
Jack Russel Terrier

Jack Russel Terrier

Mniej cierpliwym, a jeszcze bardziej ruchliwym psiakiem jest Jack Russel Terrier. Uwielbia aktywny tryb życia i wymaga dużej dawki energii każdego dnia. Wykazuje się mniejszym skupieniem, niż podengo i wymaga krótszych, za to częstszych sesji szkoleniowych. Czasami jednak ekscytacja może wręcz przeszkadzać mu w trakcie udziału w zawodach. Może być towarzyszem w joggingu, jest bardzo wytrwałym biegaczem, ale ze względu na krótkie łapki nie powinien biegać przy rowerze.

Pies do biegania pudel
Pudel

Pudel miniaturowy

W sportach wymagających posłuszeństwa doceniono niepozorne pudle miniaturowe. Ta niezwykle delikatna rasa odznacza się dużą inteligencją. Pudle miniaturowe świetnie sprawdzają się w sportach typu obedience, gdzie posłuszeństwo łączy się z zabawą. Rasa ta sprawdzi się dla osób aktywnych. Mogą sprawiać problemy, jeżeli właściciel nie zapewni im wystarczającej dawki ruchu i aktywności umysłowej.

Wybierając psa powinniśmy kierować się dobrem naszym i pupila. Pamiętajmy, że są to żywe stworzenia, które czują i cierpią, gdy nie są spełniane ich podstawowe potrzeby. Najważniejsze, by wspólna aktywność była radością i dla ciebie i dla twojego czworonożnego towarzysza.

Spożytkuj energię psa, wykorzystując nowe zabawki i gry!

Powiązane artykuły 🐕

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *