SZPIC MINIATUROWY – charakter, wygląd, cena
Szpic miniaturowy, inaczej pomeranian, to malutki, puchaty piesek o wyglądzie małej, puszystej chmurki. Z pewnością nie można odmówić mu uroku. Aktywny, zawsze chętny do zabawy, świetny towarzysz życia, który ostatnimi czasy podbija serca ludzi na całym świecie.
Jaki jest szpic miniaturowy?
To niewielki pies o wadze zaledwie 4 kilogramów. Długość życia pomeraniana wynosi około 16 lat. Ma wesoły charakter, jest przyjazny i bardoz pewny siebie jak na tak niewielkie gabaryty. 😉 Ma życzliwą naturę i zerowy instynkt łowiecki, zatem bez problemu może zamieszkać w domu z kotem.
Pomeranian jest czuły i silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, nie lubi zostawać sam w domu i jest niesamowicie towarzyski. Jest to rasa, która wymaga dużo troski i uwagi. Nie potrzebuje długich treningów, wystarczą mu spokojne spacery, choć oczywiście nie pogardzi dobrą zabawą ze swoim “człowiekiem”. 😉 Dobrym pomysłem jest sprezentowanie szpicowi gryzaków czy piłeczek, ponieważ te pieski uwielbiają zabawki.
Oprócz tego szpice miniaturowe bywają zadziorne i szczekliwe zwłaszcza w stosunku do nieznajomych, za którymi nie przepadają.
Czy Pomeranian jest dobry dla dzieci?
Jak najbardziej tak. Pamiętajmy jednak, że pies, tak jak człowiek, ma swoje granice, które należy respektować, dlatego lepiej nie zostawiać samego dziecka z psem bez nadzoru dorosłego.
Pielęgnacja szpica miniaturowego
Charakterystyczną cechą tej rasy jest ich sierść – gęsta, gruba i dwuwarstwowa. Szpice miniaturowe mogą mieć różne kolory, między innymi czarny, biały lub brązowy. Sierść każdego pomeraniania wymaga regularnego czesania, a co 2 miesiące warto przeprowadzić zabieg trymowania, który polega na usuwaniu zbędnej sierści czworonoga. W okresie linienia można kąpać pieska w ciepłej wodzie, aby pomóc mu w pozbyciu się niepotrzebnej sierści.
Czy szpice miniaturowe chorują?
Dzięki dwuwarstwowej sierści są wytrzymałe i nie straszne im mrozy, ani upały. Nie nadają się jednak na psy podwórkowe – powinny być na stałe w domu. Mają jednak kilka słabości – mogą cierpieć na przykład na chorobę skóry o nazwie Alopecia X. Choroba ta powoduje utratę sierści na kończynach i ogonie.
Poza tym psiaki mają też skłonność do wrodzonej wady serca zwanej przetrwałym przewodem Botalla. Choroba ta obciąża układ krwionośny i może doprowadzić do niedotlenienia. Czasem u szpiców występuje też cukrzyca, zwichnięcia rzepki czy nadczynność przytarczyc.
Przeczytaj również, która rasa jest lepsza? Pomeranian czy Chihuahua?
Pethomer.com/pomeranian-vs-chihuahua/
Szpic miniaturowy – cena
Cena szczeniaczka to wydatek około 3500 – 4000 złotych, ale niektóre szpice wystawowe mogą kosztować nawet 10 000 złotych. W utrzymanie szczeniaka wchodzi między innymi opieka, wizyty u weterynarza, jedzenie czy socjalizacja, dlatego nie warto oszczędzać kupując psa z niepewnego źródła. Wybierając pseudohodowców zwiększamy ryzyko kupienia psa z wadami genetycznymi.
Pomeranian – adopcja
Warto rozważyć adopcję psa ze schroniska, do schronisk czy fundacji pomagających zwierzętom trafiają również pieski w typie pomeraniana. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją to, z całą pewnością, warto poświęcić czas i poszukać, a adoptowany pies ze schroniska będzie Ci wdzięczny do końca życia.
Na koniec...
Ciekawostka
Jedna z teorii mówiąca o pochodzeniu szpiców miniaturowych mówi, że przybyły one na wybrzeże Bałtyku ze Skandynawii. Stąd miała się wziąć druga nazwa rasy – „pomeranian”, co faktycznie oznacza „pies z Pomorza”.
Na koniec…
Szpice miniaturowe to bez wątpienia urocze i wdzięczne zwierzęta o życzliwym usposobieniu. Nie zapominajmy mimo to, że jest to pies, który ma potrzeby w zakresie pielęgnacji, a także ruchu. Nie jest to typ sportowca, jednakże mimo to zalicza się do psów aktywnych i niewybawiony może niszczyć, ciągnąć w stronę każdego poruszającego się obiektu i nie być najlepszym przykładem posłuszeństwa. Zdecydowanie jednak dać mu szansę, jeśli szukasz małego, wesołego stworzonka, które umili Ci czas swoim towarzystwem.
One Response