Udar cieplny u psa
Objawy, leczenie i zapobieganie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że udar cieplny u psa bywa bardzo niebezpieczny. Dla czworonogów wysokie temperatury mogą być jeszcze bardziej szkodliwe niż dla ludzi. Właśnie dlatego opiekunowie powinni zrobić wszystko, by w lecie dbać o komfort swoich milusińskich bardziej niż zwykle. Trzeba uważnie obserwować ich zachowanie i reagować na wszelkie niepokojące symptomy.
Przeczytaj również Mata chłodząca dla psa na lato – jaką wybrać?
Czy pies może dostać udaru?
Tak, psy mogą dostać udaru cieplnego. Co więcej, spotkać to może przedstawicieli każdej rasy, niezależnie od ich wielkości czy umaszczenia. Są jednak czynniki, które zwiększają podatność na wysokie temperatury, np.:
- długa, gruba i gęsta sierść;
- brak podszerstka,
- ciemne umaszczenie;
- wiek (udar u starszego psa lub szczeniaka należy do szczególnie niebezpiecznych);
- zwężone drogi oddechowe;
- problemy zdrowotne.
Od czego pies ma udar?
Udar cieplny spowodowany jest przegrzaniem się organizmu czworonoga. Dochodzi do niego, gdy ciało psiaka nie jest w stanie schładzać się wystarczająco efektywnie w stosunku do warunków, w jakich się znalazło. Od czego pies ma udar? Taka sytuacja może wystąpić np. podczas:
- przebywania zbyt długi czas na słońcu;
- zamknięcia w nagrzanym pomieszczeniu;
- ograniczonego dostępu do wody;
- przebywania w wysokiej temperaturze i wysokim poziomie wilgotności powietrza;
- nadmiernego wysiłku (szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą otoczenia).
Jak rozpoznać udar cieplny u psa?
Jak wygląda udar cieplny u psa? Objawy są stosunkowo łatwe do zauważenia. Przede wszystkim pupil będzie wyczerpany. To dość charakterystyczne zmęczenie, bo najczęściej nie jest związane z nadmiernym wysiłkiem czy ruchem. Jak pies zachowuje się po udarze? Jest ociężały, niechętnie rusza kończynami, a skrajnych przypadkach może nawet być pozbawiony świadomości. Często też jego ruchy są nieskoordynowane i ”przypadkowe”.
Udar cieplny u psa — objawy
Nie tylko to, jak zachowuje się pies po udarze, wskazuje na niebezpieczeństwo. Jego ciało bowiem daje też inne znaki, że dzieje się coś złego. Mowa tu m.in. o:
- bardzo wysokiej temperaturze (41 stopni Celsjusza, a czasami nawet jeszcze wyższej);
- płytkim oddechu i sapaniu;
- zaczerwienionych i suchych błonach śluzowych;
- wybroczynach pojawiających się na błonach śluzowych (np. na dziąsłach lub spojówkach) i pod skórą;
- wymiotach;
- wodnistym kale;
- utracie przytomności;
- drgawkach i dreszczach.
Co zrobić, gdy pies się przegrzeje?
Co zrobić, gdy pies ma udar słoneczny? Przede wszystkim ważne jest szybkie schłodzenie go. Najlepiej przenieść go w zacienione, chłodne miejsce i zrobić wszystko, by obniżyć jego temperaturę. Konieczne jest podanie mu dużej ilości zimnej wody do picia. Dobrym pomysłem jest też namoczenie w chłodnej wodzie ręcznika i okładanie nim czworonoga. Gdy materiał się ogrzeje, można powtórzyć działania.
Opiekun powinien pilnować, aby nie doszło do wstrząsu. Uniknąć go można dzięki stopniowemu schładzaniu psa. Niewskazane jest np. gwałtowne zanurzenie go w lodowanej wodzie czy stosowanie lodowanych okładów. O wiele bezpieczniejsze jest stopniowe zbijanie temperatury. Warto także zadbać o odpowiednią ilość tlenu, co zapobiegnie niedotlenieniu narządów. Pomocny może okazać się tu nawet zwykły wentylator.
Ile trwa udar u psa?
To, czy pies wyjdzie z udaru, w dużej mierze zależy od tego, jak długo przebywał w stanie zagrażającym jego życiu. Często sytuacja staje się niebezpieczna bardzo szybko, np. przy połączeniu intensywnego wysiłku, aktywności fizycznej, braku nawodnienia, wysokiej temperatury i palącego słońca. W innych przypadkach udar cieplny zajść może dopiero po dłuższym czasie przebywania w dusznym pomieszczeniu, w którym brakuje tlenu. Wszystko to sprawia, że obserwacja pupila w warunkach potencjalnie ryzykownych jest szczególnie istotna. Zawsze należy też dbać o jego komfort, by niwelować potencjalne zagrożenia.
Kup matę chłodzącą dla psa na store.pethomer.com
Jak leczyć udar u psa?
Wystąpił bardzo poważny udar u psa? Leczenie rozpocząć powinien wykwalifikowany lekarz weterynarii. Posiada on niezbędną wiedzę, narzędzia i umiejętności, by interweniować i starać się uchronić czworonoga przed najgorszym.
W gabinecie specjalistyczne leczenie opierać się może m.in. na:
- podawaniu odpowiednich preparatów dożylnie;
- lewatywie z chłodnej wody;
- uzupełnieniu elektrolitów;
- uzupełnieniu poziomu glukozy;
- tlenoterapii;
- badaniu krwi w celu dobraniu odpowiedniego leczenia płynami;
- pobieraniu krwi w celu sprawdzenia stanu narządów wewnętrznych.
Co zrobić, gdy pies ma udar słoneczny i trafił do weterynarza? Najczęściej troskliwemu rodzicowi pozostaje już tylko oczekiwanie. Zwykle pupil musi pozostać w zwierzęcym szpitalu tak długo, aż jego stan ogólny się ustabilizuje. Zależy to natomiast od podawanych leków, jego ogólnej kondycji, wieku czy czasu trwania tlenoterapii i płynoterapii.
Czy pies wyjdzie z udaru?
Jak poważnym zagrożeniem jest udar u psa? Leczenie i chłodzenie rozpoczęte odpowiednio szybko mogą sprawić, że pupilowi nie stanie się nic złego. Często wizyta u weterynarza i podjęcie właściwych działań potrafi zdziałać cuda i w kilka godzin przywraca czworonoga do prawidłowego stanu ogólnego. Narażenie go jednak na długotrwałe przegrzanie niestety może mieć tragiczne konsekwencje. Mowa tu zarówno o poważnych problemach z narządami, jak i śmierci.
Udar u starszego psa
Wiek psa w przypadku udaru cieplnego odgrywa bardzo istotną rolę. Zarówno starsze czworonogi, jak i szczeniaki, przegrzewają się szybciej niż pupile w pełni sił. Dzieje się tak, ponieważ ich organizmy nie radzą sobie w wystarczający sposób z wysokimi temperaturami. Z tego powodu troska o ich komfort termiczny jest szczególnie ważna i nie można tej kwestii bagatelizować.
Starsze psy oraz szczeniaki powinny przebywać jak najwięcej w cieniu. Wskazane jest też regularne nawadnianie ich i schładzanie ich ciał. Udar cieplny może pojawić się u nich szybciej niż u silnych czworonogów, dlatego zalecane jest też uważniejsze obserwowanie ich zachowania. Już pierwsze niepokojące sygnały skutkować powinny szybką reakcją psiego rodzica.
Jak chronić psa przed udarem słonecznym?
Ochrona psa przed udarem słonecznym to przede wszystkim troska o jego komfort termiczny. Zalecane jest przygotowanie pupilowi zacienionego miejsca i dostarczanie mu chłodnej, świeżej wody w dużych ilościach. Wiele czworonogów w czasie intensywnych upałów lubi np. lizać kostki lodu wrzucane im do misek. Warto również zakupić matę chłodzącą dla psa.
Wskazane jest dbanie o właściwą wentylację pomieszczeń, w których przebywa pies w czasie upału. Lepiej unikać też wyjść w czasie największej spiekoty. Spacery warto zaplanować na rano, popołudnie oraz wieczór. Dobrą praktyką jest wybieranie miejsc zacienionych i unikanie rozgrzanych powierzchni, takich jak np. asfalt, które mogą ranić łapy czworonoga. O ile nie jest to konieczne, warto odpuścić również zakładanie mu kagańca.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sandra Zimniak
Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.
Źródła:
- petslover.pl
- wetlew.pl
- vet-med.pl
- zooart.com.pl
- cowsierscipiszczy.pl