Berneński pies pasterski opis charakter berneńczyk wygląd cena waga opieka dla berneńczyka dla psa domowy hotel dla psów pethomer.com

Jaki jest Berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski to spokojna dusza w dużym formacie, można powiedzieć o nim, że jest łagodnym olbrzymem. Pies berneński to doskonały towarzysz całej rodziny, jest przytulaśny i troskliwy, a także silny i odważny. Połączenie tych cech sprawia, że zwierzak robi naprawdę dobre wrażenie. Berneński pies pasterski to przepiękny czworonóg, który wygląda imponująco i niejednego może przestraszyć. Tak naprawdę natomiast jest wspaniałym przyjacielem i cudownym członkiem rodziny. Osoby, które naprawdę zamierzają się na niego zdecydować, powinny dokładnie poznać specyfikę tej rasy. Bywa ona bowiem dość wymagająca pod niektórymi względami. 

Berneński pies pasterski - charakter

Z usposobieniem berneńskich psów pasterskich nie ma najmniejszego problemu. Mimo groźnego wyglądu i kilkudziesięciu kilogramów wagi są niesamowicie łagodne i spokojne. Gdy coś im nie odpowiada, starają się wycofać. Najlepiej czują się w otoczeniu rodziny, lubią być tulone i kochają pieszczoty. Nie przeszkadzają im dzieci, którymi starają się opiekować.

Berneński pies pasterski, czyli tzw. berneńczyk, nie należy do drobnych czworonogów. To ciężka, potężna i silna rasa, która niejedną osobę może przestraszyć samym wyglądem. Mimo imponujących rozmiarów są to jednak psy o niesamowicie przyjaznym usposobieniu. Dawniej wykorzystywano je do pracy, obecnie jednak postrzegane są jako pełnoprawni członkowie rodziny. 

Berneński pies pasterski to wesoły, zrównoważony i przyjacielski zwierzak. Silnie przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny, dlatego nie można go zostawiać zbyt długo samego w domu. Jeżeli musisz wyjść z domu na dłużej, niż parę godzin, zarezerwuj dla psa opiekuna

Berneńskie psy pasterskie z łatwością współpracują z człowiekiem. Są cierpliwe, pewne siebie, a do tego naturalnie zdyscyplinowane i podporządkowane. Berneńskie psy potrafią żyć z dziećmi i się z nimi dobrze dogadywać. Jednak ze względu na ich masę, lepiej nie zostawiać psa i dziecka samych. Jest również tolerancyjny wobec psów na spacerze lub innych zwierząt w domu. Pies jest bardzo spostrzegawczy i czujny, ale nie robi wokół siebie zbyt dużo hałasu. Jeżeli jednak na posesji pojawi się niemile widziany gość to na pewno Cię o tym poinformuje. Berneński pies pasterski to niesamowicie inteligentny, troskliwy i dobroduszny zwierzak.

Czy berneński pies pasterski jest groźny?

Berneński pies pasterski to idealny towarzysz rodziny. Choć wygląda dość niepokojąco i na pierwszy rzut oka może nie wydawać się idealnym towarzyszem zabaw, ma bardzo łagodne usposobienie. Szybko nawiązuje więź z rodziną i czuje się jej częścią. Z tego powodu okazjonalnie bywa złowrogo nastawiony – nie dla swoich bliskich, a dla osób, które mogą im zagrażać. Gdy tylko wyczuje niebezpieczeństwo, pozostaje czujny i nie pozwala nikomu naruszać swojego terytorium. Wykorzystuje do tego swoją masę i potężną posturę – najpierw strasząc wroga szczekaniem, by następnie próbować go powalić i unieruchomić. 

Z wyjątkiem tych pojedynczych sytuacji berneński pies pasterski nie powinien nikomu wyrządzić krzywdy. Nie należy do zwierząt hałaśliwych, a nadmiar energii lubi wykorzystywać na bieganie po dużym terenie. Z tego powodu szczególnie polecany jest rodzinom mieszkającym w domku ze sporym ogrodem. Berneńczyki nie lubią przesiadywania w zamkniętych pomieszczeniach czy kojcach. Na pewno nie wystarczą im tylko 2-3 krótkie spacery w ciągu dnia. 

Psy tej rasy nie są agresywne wobec innych zwierząt obecnych w domu. Wręcz przeciwnie – wykazują się wyjątkową cierpliwością i uległością, choć sprowokowane potrafią jasno wyznaczać granice. Z reguły jednak dobrze dogadują się z innymi czworonogami. Źle znoszą samotność i lubią towarzyszyć swojej rodzinie na każdym kroku. Nie stresują się przesadnie hałasem czy większą liczbą ludzi w domu. 

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski - opis rasy

Sierść berneńskiego psa pasterskiego jest bujna, długa, miękka i błyszcząca. Kolor sierści to czarny, rudobrązowy, białe miejsca na głowie, klatce, a także na łapach i koniuszku ogona. Aby utrzymać futro berneńskiego psa pasterskiego w dobrej formie, należy go szczotkować co najmniej co drugi dzień, a w okresie linienia należy codziennie wyczesywać sierść. Od czasu do czasu warto wybrać się z psem do groomera, który dokładnie oczyści sierść psa i podpowie, w jaki sposób najlepiej pielęgnować berneńczyka. Oczy psa berneńskiego są brązowe i o łagodnym, przyjaznym spojrzeniu.

Wzrost tych psów sięgać może nawet 70 cm (nieco mniej w przypadku suk), a waga dochodzić do 60 kg (45 kg u suk). Umaszczenie jest najczęściej w przeważającej części kruczoczarne. Wyjątkami są brązowo-czerwone plamy występujące na policzkach, nogach, klatce piersiowej i nad oczami. Przez pysk i szyję rozchodzą się białe znaczenia, niejednokrotnie pojawiające się też np. na łapach i końcówce ogona. 

Długa sierść berneńskich psów pasterskich bywa problematyczna w przypadku trzymania psa w domu. Należy ją bowiem regularnie szczotkować, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Ze względu na rozmiary czworonoga może być to proces uciążliwy i wywołujący spory bałagan. Ponadto sierść tej rasy wykazuje tendencję do kołtunienia.

Czy Berneński pies pasterski ma włosy?

Berneńczyki nie mają włosów, tylko sierść i to dość długą. W okresie linienia gubią jej ogromne ilości, co sprawia, że zdecydowanie nie są polecane alergikom. Raczej też niewskazane też, by były w domu osób pedantycznych, bo dość intensywnie się ślinią. 

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski - wady i zalety

Jakie ma berneński pies pasterski wady? Przede wszystkim osoby, które się na niego zdecydują, muszą przygotować się na gwałtowny wzrost comiesięcznych wydatków. Czworonogi te są kosztowne w utrzymaniu, a najwięcej kosztuje oczywiście ich jedzenie. 

Berneńczyków trzeba bardzo uważnie pilnować, bo mają skłonność do jedzenia rzeczy, których nie powinny, np. odpadków. Ich smutnym minusem jest też krótka długość życia – średnio tylko 6-8 lat. 

Berneńczyk ma wiele zalet. Przede wszystkim to cudowny towarzysz zabaw, członek rodziny i opiekun. Ma przyjazne usposobienie, a przy tym groźny wygląd, jest więc w stanie zagwarantować domownikom poczucie bezpieczeństwa. Sprawdza się jako stróż, a jego cierpliwość wykorzystać można podczas zabaw z dziećmi. Jest inteligentny, szybko się uczy i chętnie słucha swoich rodziców. 

Historia berneńskiego psa pasterskiego

Jeszcze do niedawna przyjmowano, że berneńczyki mogą być potomkami tybetańskich dogów. Nad teorią tą pojawił się jednak znak zapytania, gdy niedaleko Jeziora Zuryskiego odnaleziono czaszkę psa przypominającego tę rasę. Co ciekawe, datowana jest na ok. 1500 lat p.n.e.

Historia rasy związana jest ze Szwajcarią. Tam często czworonogi te angażowane były do wykonywania rozmaitych prac, w których wykorzystywano ich siłę, masę oraz posturę. Z tego powodu zatrudniane były m.in. w roli psów stróżujących, pociągowych i pasterskich. Zdarzało się ponadto, że pilnowały zwierząt w gospodarstwach bądź samych domostw. Do Polski dotarły w latach 70. XX wieku, a ich pierwszy miot urodził się tu w 1981 roku.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski dla dzieci

Berneńskie psy pasterskie są doskonałymi opiekunami dzieci. Otaczają je opieką, wykorzystując do tego całe pokłady swojej cierpliwości. Pozwalają się ciągnąć za uszy i ogon, a ich rozmiary umożliwiają nawet jazdę na ich grzbiecie, co najczęściej jest też dla nich dobrą zabawą. Mimo wszystko jednak są bardzo ciężkie i bez problemu mogą przygnieść malucha potężną łapą, lepiej więc nie zostawiać ich samych bez opieki. Nie zrobią dziecku krzywdy celowo, ale ich niezdarne ruchy mogą doprowadzić do wypadku. 

Berneński pies pasterski waga

Berneński pies pasterski zalicza się do dużych ras. Ma silne mięśnie i mocne, proste kończyny, jego waga sięga 40-50kg, a wysokość około 60cm. Sylwetka jest smukła i wyrazista. Należy zwracać uwagę na odpowiednie żywienie psa, ponieważ psy berneńskie mają skłonność do nadwagi. Karma powinna zawierać wysoką ilość wapna, który jest niezbędny do zdrowego układu kostnego berneńczyków.

Berneński pies pasterski – dojrzałość płciowa

Berneńskie psy pasterskie osiągają dojrzałość płciową średnio w wieku 2,5 roku. Wiele jednak zależy od cech konkretnego czworonoga i uwarunkowań jego organizmu. 

Berneński pies pasterski – ile w miocie?

Mioty berneńskich psów pasterskich bywają bardzo różnorodne. Najczęściej szczeniaków rodzi się około 8. W historii odnotowywano już jednak przypadki zarówno narodzin tylko jednego pieska, jak i nawet kilkunastu. 

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski - cena

Berneński pies pasterski – ile kosztuje? To piękna rasa, która cieszy się znacznym zainteresowaniem. Trudno się więc dziwić, że ceny szczeniąt z rodowodem są dość wysokie. Zwykle mowa tu o około 2500-4500 zł. Należy jednak pamiętać, że wysokie stawki wynikają z faktu występowania wysokich kosztów prowadzenia profesjonalnej hodowli. Oznacza to, że na cenę wpływ ma m.in.: 

  • profesjonalnie opracowana i pilnowana przez hodowcę dieta, 
  • opieka nad matką, 
  • socjalizacja szczeniaka oraz czas poświęcony na wychowanie, 
  • specjalistyczna opieka weterynaryjna. 

Są to powody przemawiające za korzystaniem z usług sprawdzonych, rzetelnych hodowli, funkcjonujących zgodnie z prawem. Obawiać się należy natomiast ofert podejrzanie tanich i zawierających jedynie szczątkowe informacje. Często są zamieszczane przez tzw. pseudohodowle oferujące „psy w typie berneńczyków” lub podobne. Takich miejsc nie należy wspierać, nie ma bowiem pewności, że czworonogi są w nich rozmnażane i traktowane w odpowiedni sposób.

Berneński pies pasterski - choroby

Ze względu na duże rozmiary berneńskiego psa pasterskiego, ma on skłonności do chorób stawów. Rasa ta jest jeszcze podatna na skręty żołądka, niewydolność nerek lub zachorowanie na raka. Należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii na kontrole zdrowia. Aby jak najdłużej utrzymać psa w dobrej formie należy dbać o to, żeby karma nie miała zbyt wysokiej ilości białka w składzie, ponieważ to sprzyja rozwijaniu się chorób, zarówno i berneńczyków, jak i u innych dużych psów. Sprawdź, jakie są rasy dużych psów w naszym artykule. Link do artykułu.

Berneński pies pasterski

Jak pielęgnować berneńskiego psa pasterskiego?

Berneński pies pasterski wymaga intensywnej pielęgnacji. Ze względu na swoją długą i gęstą sierść wskazane jest wyczesywanie go przynajmniej raz w tygodniu. Zdecydowanie częściej robić to trzeba w okresie linienia. Utrudnieniem jest tendencja do pojawiania się u niego kołtunów. Powstają one szczególnie: 

  • na szyi, 
  • na udach, 
  • za uszami. 


Zwierzaki te należy dokładnie wyczyścić po każdym powrocie z podwórka. Zalecane jest skrupulatne usunięcie z ich sierści rozmaitych nasion, traw, rzepów czy zabrudzeń. Pozostawione mogą doprowadzić do problemów skórnych. 

Jak często można kąpać berneńczyka?

Kąpiel berneńskiego psa pasterskiego jest wyzwaniem i nie powinno się jej organizować częściej niż raz na dwa miesiące. Przed przystąpieniem do pracy należy też sierść dokładnie rozczesać i usunąć wszelkie kołtuny. Po kontakcie z wodą mogą one bowiem stać się trudne do rozplątania. Należy bardzo dokładnie namaczać owłosienie, by woda dotarła do samej skóry. Wskazane jest ugniatanie jej ręką w miejscu, na które skierowany jest strumień wody. To znacznie przyśpieszy proces namakania. 

Czy Berneński pies pasterski umie pływać? Jak zwykle w takich przypadkach, wiele zależy od konkretnego zwierzęcia. Zwykle jednak berneńczyki lubią pływać i jest to nawet dla nich wskazane. Ze względu na swoją wagę powinny dużo się ruszać, ale bieganie niekorzystnie wpływa na ich stawy. Zanurzenie w wodzie natomiast niweluje ten problem. 

Ile żyje pies pasterski?

Jak długo może żyć berneński pies pasterski? Opinie na ten temat mogą być podzielone, bo wiele zależy od konkretnego przypadku. Zdarzają się psiaki od urodzenia obarczone rozmaitymi przypadłościami i chorobami. Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi jednak 8-10 lat. Niestety około 40% zgonów tych psów jest wynikiem przegranej walki z chorobą nowotworową. 

Na co może zachorować berneński pies pasterski? Szczeniaki rodzą się czasem z rozszczepem podniebienia lub zajęczą wargą. Dorosłe osobniki natomiast stosunkowo często zmagają się z takimi problemami, jak m.in.: 

  • choroba von Willebranda, 
  • zanik siatkówki, 
  • padaczka, 
  • skręt żołądka, 
  • dysplazja stawów łokciowych oraz biodrowych, 
  • steroidozależne zapalenie opon mózgowych. 

Przedstawiciele tej rasy ponadto często są bardzo łakomi, trzeba więc uważać, aby ich nie przekarmić. Warto podawać im karmy bogate w witaminy i preparaty chroniące stawy. Psy te są też szczególnie wrażliwe na ciepło, więc w okresie letnim ich rodzice powinni otaczać je szczególną opieką. 

Berneński pies pasterski

Jak karmić szczeniaka Berneńskiego psa pasterskiego?

Berneńczyki jedzą dużo i mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. To sprawia, że powinny mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, która wzmocni ich stawy, kości oraz mięśnie. Lepiej w tym przypadku unikać niskiej jakości karm z supermarketów. Choć są tanie, mogą wyrządzić czworonogowi poważną krzywdę. 

Co je szczeniak Berneński?

Nawet malutki berneńczyk jest rozmiarów wielu dorosłych psów mniejszych ras. W dodatku błyskawicznie rośnie, więc trzeba dawać mu wysokojakościowe karmy. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalnie przygotowane mieszanki dla największych ras z podziałem na małe oraz dorosłe osobniki. Warto sięgać po produkty, które mają przynajmniej 35-40% białka odzwierzęcego i zawierają jak najmniej chemicznych dodatków. 

Warto też obserwować zachowanie psiaka po zjedzeniu danej karmy. Berneńskie psy pasterskie bowiem często cierpią na rozmaite alergie pokarmowe. Często dotyczy ono np. mięsa drobiowego, choć nie jest to zasada. W karmie dla szczeniaków powinny być też składniki zapobiegające stanom zapalnym czy uszkodzeniom chrząstki stawowej, takie jak np. chondroityna czy glukozamina. 

Jaka karma dla berneńskiego psa pasterskiego?

Dorosłe berneńskie psy pasterskie potrafią zjeść dziennie na każdy kilogram swojej masy ciała nawet do 20 g pokarmu. Zalecane jest skonsultowanie ich diety ze specjalistą. Ustali on odpowiednie menu, które dobrze wpłynie na zdrowie i samopoczucie pupila. 

Często występującą u tej rasy dolegliwością jest niestrawność, dlatego też istotne są pory karmienia. Zwykle zalecane jest wydzielanie dziennie dwóch porcji, jeśli pies skończył pół roku. Rasa ta ma też skłonność do tycia. 

Berneński pies pasterski

Na co zwrócić uwagę przy zakupie berneński pies pasterski?

Osoby zdecydowane na kupno berneńskiego psa pasterskiego powinny zachować szczególną czujność podczas poszukiwań szczeniaka. Wynika to z faktu, że te czworonogi cieszą się ogromną popularnością. Przekłada się to na wiele fałszywych ogłoszeń zamieszczanych w internecie. 

Wystrzegać się należy szczególnie podejrzanie tanich ofert, wystawianych przez nieznane hodowle. Często są to tzw. pseudohodowcy. Rozmnażają berneńskie psy pasterskie bez nadzoru i opieki, wyłącznie dla pieniędzy. Takiej formy działalności nie należy wspierać. 

Kupno zwierzęcia z pseudohodowli to też kłopoty dla nowego psiego rodzica. Taki czworonóg może cierpieć na różne nierozpoznane schorzenia lub choroby genetyczne. Często zdarza się też, że nie jest odpowiednio socjalizowany. W wyniku tych zaniedbań mogą być z nim różne problemy – zarówno zdrowotne, jak i wychowawcze. 

Berneński pies pasterski – hodowla

Polska należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W naszym kraju jest ona reprezentowana przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). To właśnie te organizacje nadają rodowody prawdziwym berneńskim psom pasterskim, a nie czworonogom „w typie” tej rasy. 

Certyfikat stanowi dowód na to, że szczeniak jest zgodny ze wzorcem tej konkretnej rasy. Nawet posiadając odpowiedni dokument, warto natomiast też odwiedzić hodowlę, w której wychowywał się maluch. To pozwala na zweryfikowanie, czy na pewno opiekowano się nim dobrze, był socjalizowany z innymi zwierzętami i sprzedawca w żaden sposób nie wprowadza przyszłego rodzica w błąd. 

Berneński pies pasterski – wielki talent i inteligencja

Berneńczyki znane są ze swojej inteligencji, a także wyjątkowych talentów. Bardzo szybko uczą się nieskomplikowanych sztuczek, są posłuszne i nie mają problemu ze zrozumieniem zasad panujących w domu. Ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowy węch, który wykorzystywany bywa czasem np. podczas poszukiwań osób zaginionych w wyniku trzęsień ziemi. W domu warto troszczyć się o ten rozwinięty zmysł i bezustannie go pielęgnować, np. przy użyciu mat węchowych i zabawek dla psów. 

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Źródła:

  • zwierzaki.pl
  • johndog.pl
  • psy.pl
  • psibufet.pl
  • karusek.com.pl
  • telekarma.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *