Co zrobić z psem, gdy wyjeżdżamy?
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka lub, że jest to kolejny członek rodziny, dlatego nic dziwnego, że chcesz o niego jak najlepiej dbać. Jako odpowiedzialny psi rodzic sprawdź, co możesz zrobić z psem, gdy planujesz urlop?
Przeczytaj również Gdzie z psem na wakacje w Polsce?
Czy brać psa na wakacje?
Jest wiele powodów, dla których warto wziąć pieska ze sobą na wakacje i zaplanować urlop, tak, aby pies był towarzyszem w Twojej podróży. Główną zaletą wyjazdu z psem jest uniknięcie rozłąki ze zwierzakiem. Pies będzie szczęśliwy, że jest z Tobą, a Ty nie musisz myśleć i martwić się, czy pupil za bardzo nie tęskni. Do tego coraz więcej hoteli i apartamentów zezwala na pobyt gości z psem. Nasuwa się tu jednak duże „ALE”…
Dla psa długa podróż może okazać się zbyt męcząca i stresująca lub po prostu Twój może źle znosić podróże.
Również nie warto brać pupila ze sobą, gdy podczas urlopu planujesz wiele aktywności, przy których zwierzak nie może towarzyszyć, np. jazda na stoku lub długie plażowanie.
Pamiętaj, że kąpiele słoneczne mogą być niebezpieczne dla Twojego ukochanego czworonoga. Wśród psich rodziców są tacy, którzy chodzą ze swoim psiakiem po górach i wykonują z nim wiele ekstremalnych aktywności, natomiast jeśli Twój pies jest na co dzień typowym domownikiem to lepiej nie ryzykować i wybrać się na wakacje bez pupila.
Gdzie zostawić psa, gdy wyjeżdżam?
Gdy z różnych powodów nie możesz zabrać psa ze sobą na wyjazd, masz dwie opcje. Opcja numer jeden to pozostawienie psa pod opieką kogoś bliskiego lub sąsiadów. Jeżeli Twoi rodzice, przyjaciele lub zaufani sąsiedzi mogą zająć się Twoim pupilem to warto skorzystać z takiej możliwości.
Domowy hotel dla psów
Jeżeli nikt z bliskich nie może zająć się psem to czas na niezawodną opcję numer dwa – opiekun dla zwierząt, czyli tak zwany „Petsitter”.
Opiekuna możesz znaleźć wśród lokalnych ogłoszeń lub na Pethomer.com. Portal zrzesza miłośników zwierząt, którzy zostali wieloetapowo sprawdzeni i zweryfikowani, tak, aby zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo Tobie i Twojemu zwierzakowi.
Warto wspomnieć, że portal nie pobiera żadnej opłaty za korzystanie z usług Opiekunów.
Pethomer powstał z myślą o Tobie i wielu innych psich rodzicach, którzy potrzebują, kogoś, kto zaopiekuje się pupilem z zaangażowaniem i miłością.
Opiekunowie z portalu Pethomer to osoby, które z zamiłowania podchodzą do opieki nad psem (lub kotem), robią to odpowiedzialnie i z empatią.
Portal oferuje cztery usługi: wyprowadzanie psa, opieka dzienna, psi hotel i szybkie karmienie. W przypadku wyjazdu na urlop najlepiej sprawdzi się opcja „Psi Hotel”, czyli całodobowy pobyt pieska w domu Opiekuna przez cały okres Twojej podróży. Przed pozostawieniem pieska Opiekunowi można się z nim umówić na spotkanie zapoznawcze, dzięki temu zwierzak następnym razem już będzie traktował Opiekuna jak swojego kumpla.
Jak przygotować psa na pobyt u Opiekuna?
Pakując pieska na wczasy u Opiekuna musisz pamiętać o wielu rzeczach, dlatego, aby usprawnić Ci ten proces przygotowaliśmy małą listę rzeczy najpotrzebniejszych.
PSI HOTEL – CO ZAPAKOWAĆ DLA SA?
- Obroża i smycz
- Zapas karmy i smakołyków
- Woreczki foliowe na „psie sprawy”
- Ulubione zabawki i gryzaki
- Ukochany kocyk/poduszka/legowisko
- Kartka z numerem telefonu do lecznicy pieska oraz książeczka zdrowia z ważnymi szczepieniami
Przed zostawieniem psa, daj znać Opiekunowi o charakterze swojego zwierzaka, o tym jak długie powinny być spacery, ile razy dziennie go karmić i w jaki sposób lubi się bawić. Poinformuj jeśli Twój zwierzak posiada problemy behawioralne – to pozwoli Opiekunowi odpowiednio zająć się psem. Warto jest również uprzedzić, jeśli psiakowi zdarzały się agresywne sytuacje. Każda informacja będzie istotna i wpłynie na jakość pobytu Twojego psa u Opiekuna.
Pamiętaj również, aby unikać wielkiego pożegnania i smutku, ponieważ pies od razu wyczuje Twój stres i negatywne emocje, a to na pewno odbije się na jego zachowaniu. Postępuj tak jak przed zwykłym wyjściem do pracy lub do sklepu. Jesteś dla psa całym światem, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby Twój wyjazd nie był dla niego stresujący.
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.
One Response