Czy kot może pić mleko?
Dbanie o zdrowie kota to nie tylko aktywność, cykl łowiecki i regularne odwiedzanie weterynarza, to także zdrowa karma i odpowiednie nawodnienie. Jak każdy kochający opiekun kota, chcesz dbać jak najlepiej o jego zdrowie. Sprawdź, czy można dawać kotu mleko? Jak to wpłynie na jego zdrowie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Czy mleko jest zdrowe dla kota?
Sugerując się bajkami i popularnym obrazem kota pijącego mleko z miski możemy popełnić poważny błąd w diecie ukochanego kota. Kocięta po urodzeniu piją mleko swojej matki, które jest niezbędne do rozwoju zwierzaka. Natomiast w miarę rozwoju kota, enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy zanika. Z czasem picie mleka przez kota będzie powodowało u niego biegunki, nudności, a także inne dolegliwości jelitowe i żołądkowe. Jeżeli Twój kot zdążył już poznać mleko z Twojej lodówki i nieustannie domaga się tego przysmaku, możesz mu dawkować raz na jakiś czas odrobinę mleka rozcieńczonego z wodą. Z czasem kot oduczy się picia mleka i przestawi się na wodę.
Co dawać do picia kotu?
Najlepszym i najzdrowszym dla kota rozwiązaniem będzie podawanie kotu wody do picia. Woda w misce musi być często wymieniana, ponieważ Mruczki nie ruszą wody, która stoi za długo i zbiera się na niej kurz lub okruchy. Koty to zwierzęta dbające o higienę, dlatego zarówno miska jak i woda powinny być czyste i świeże. To samo oczywiście dotyczy misek z karmą. Niektóre koty lubią pić wodę prosto z kranu lub… z Twojej szklanki. Koty mają wtedy pewność, że woda jest nieskażona i czysta. “Warto pamiętać, że koty w naturze piją niewiele – wodę pobierają wraz z pokarmem.” – dodaje nasz ekspert. “Z tego powodu niektóre koty domowe mogą nie pobierać odpowiedniej ilości wody, dlatego tak ważne jest karmienie kota karmą morką lub dietą BARF.”
Czy można dać kotu mleko bez laktozy?
Jeżeli to laktoza jest problemem w mleku to automatycznie nasuwa się pytanie, czy kot może pić mleko bez laktozy? Teoretycznie będzie to lepsze rozwiązanie, niż tradycyjne mleko krowie, natomiast w dalszym ciągu bezpieczniej będzie podawać mu po prostu wodę. Mleko bez laktozy dla kota może powodować u niego inne dolegliwości związane z białkiem mleka, czyli kazeiną. Kazeina u wielu zwierząt jest bardzo długo trawiona i zalega w przewodzie pokarmowym i może utrudnić wchłanianie się wartościowych substancji odżywczych, a także może wywołać reakcję alergiczną.
Czy można dać kotu mleko roślinne?
Twój kot jest mięsożercą, a więc nie potrzebuje w swojej diecie napojów roślinnych. Podawanie kotu mleka sojowego nie jest dobrym pomysłem. Mleko sojowe zawiera cukry (stachioza i rafinoza), które dla kota mogą okazać się silnie szkodliwe. Kot po wypiciu mleka sojowego może zmagać się z biegunką i wymiotami. Mleko kokosowe z kolei jest zbyt tłuste dla kota. Gdy Twój kot przypadkowo napije się mleka roślinnego, na pewno nie ma powodów do paniki, ale możesz spodziewać się biegunki i gorszego samopoczucia u kota. Na co dzień podawaj kotu wodę do picia.
Należy unikać tak zwanego “mleka dla kotów”, które można znaleźć w sklepach zoologicznych. Wystarczy przeczytać skład, by szybko się zorientować, że to nic innego jak próba nakłonienia właściciela na wydawanie pieniędzy. Taki napój zawiera przede wszystkim mleko krowie, przetwory mleczne, tłuszcze roślinne oraz cukier.
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.
One Response