Kot bengalski wielkość i wygląd Opiekun dla kota Kot bengalski charakter Domowy Hotel dla psów Pethomer.com Bengal

Jaki jest Kot bengalski? Opis rasy

Koty bengalskie to nie tylko zachwycająca uroda, ale i milusińskie usposobienie oraz inteligencja połączona z kreatywnością. Z tym kotem na pewno nie zaznasz nudy, a nawet może być niełatwo o ciszę i spokój. 😉 Bengale to bardzo energiczne zwierzaki, które powodują wrażenie, że masz w domu prawdziwego lamparta.

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii, behawiorystka zwierzęca

Kot bengalski opis

Sylwetka kota bengalskiego jest okazała, smukła i umięśniona. Jego sierść jest lśniąca, gruba i cętkowana, głowa jest szeroka, a uszy małe. Oczy Bengala mają migdałowy kształt i czarną obwódkę, ogon jest gruby z czarnym koniuszkiem. Kot bengalski żyje 10-16 lat, jego waga sięga około 5-7kg w przypadku kota, natomiast kotka waży średnio 4-6kg.

Kot bengalski charakter

Bengal to bardzo żywiołowy i energiczny kot, który kocha zabawę. Będzie się ochoczo bawił każdą zabawką, którą mu zaproponujemy, choć gdyby miał wybór to zdecydowanie woli ruchome zabawki od tych statycznych. Koty te są bardzo aktywne i nawet w podeszłym wieku, gdy większość kotów spędza czas już tylko na odpoczywaniu, małe lamparty dalej będą szaleć i skakać. Bengal kocha biegać i polować, do tego jest bardzo inteligentny i łatwo przychodzi mu nauka sztuczek. Warto to wykorzystać i stymulować go do różnego rodzaju komend, np. „Podaj łapę” lub „Siad”. Zwierzaki tej rasy potrzebują wymagających zabaw oraz takich, które pomogą im utrzymać kondycję zarówno fizyczną, jak i intelektualną.

Koty bengalskie to przyjazne zwierzaki, które niezwykle przywiązują się do człowieka i są bardzo komunikatywne. Koty tej rasy uchodzą za gaduły, ponieważ mają donośny głos i bardzo lubą z tego korzystać. Często wchodzą w dyskusję ze swoimi domownikami i na pewno poinformują Cię o wszystkim, co się u nich dzieje, do tego oczekują, aby się do ich rozmowy dołączyć.

Poza wartościową rozmową z Bengalem czeka Cię masa pieszczot, bo ten mały lampart jest prawdziwym amatorem czułości, głaskania i bliskości ze swoim Opiekunem. Nie lubią zostawać same w domu, dlatego, jeżeli jest to u  Ciebie nieuniknione, warto zapewnić mu kompana. Gdy Bengal jest sam w domu i dopada go nuda, nie będzie się opierał w przestawianiu Twoich rzeczy i „dekorowaniu” domu na swój własny, unikalny sposób. 😉

Kot bengalski wielkość i wygląd Opiekun dla kota Kot bengalski charakter Domowy Hotel dla psów Pethomer.com Bengal

Kot bengalski pielęgnacja

Kot bengalski nie jest wymagającym zwierzakiem pod względem pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie rzadziej, niż raz w tygodniu. Natomiast czynność szczotkowania jest dla Bengala nieziemską przyjemnością, dlatego według uznania można sprawiać mu tę radość trochę częściej. ? Natomiast nie powinno się to odbyć zbyt często, ponieważ sierść może stracić swój wyjątkowy blask. Koty tej rasy mało linieją i nie pozostawiają sierści na meblach. Cyklicznie powinno się sprawdzać uszy Bengala oraz podcinać pazury (jeżeli jest taka potrzeba i kot jest niewychodzący).

Kot bengalski cena

W Polsce funkcjonuje około 10 hodowli kotów bengalskich. Cena z rodowodem waha się od 2000zł do 5000zł. Jednak nie wyklucza się, że cena może być nawet wyższa. Miesięczne utrzymanie kota tej rasy wynosi około 150-200zł.

Kot bengalski wielkość i wygląd Opiekun dla kota Kot bengalski charakter Domowy Hotel dla psów Pethomer.com Bengal

Ile powinien jeść kot bengalski

Zarówno koty bengalskie, jak i wszystkie inne koty, powinny być karmione jedzeniem najwyższej jakości. Aktywne Bengale potrzebują więcej składników odżywczych, niż rasy bardziej leniwe, karma powinna mieć również większą ilość białka (ok. 40%). Kot bengalski zjada większe porcje, niż koty innych ras, a dokładne porcje należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Ciekawostka Bengal

Kot bengalski lubi wodę. Towarzyszy swojemu Opiekunowi podczas kąpieli w wannie mocząc w niej swoje łapki i chlapiąc wodą, uwielbia pić prosto z kranu lub dużej miski, gdzie może wejść łapami. Czasem może się zdarzyć również, że Bengal załatwi się do płynącej wody, co jest pozostałością po swoich dzikich przodkach. 

Przeczytaj nasze inne artykuły o kotach:

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt. 

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *