Jak obliczyć wiek kota? Jak określić ile kot ma lat? Ile żyją koty? Jak przeliczyć wiek kota na lata ludzkie? Opiekun dla kota Pethomer.com Szybkie Karmienie

Jak obliczyć wiek kota?

Pisaliśmy już artykuł o tym, jak obliczyć wiek psa? Teraz przyszedł czas na mruczących przyjaciół! W artykule dowiesz się jak określić wiek kota? Odpowiemy też na pytania, jak przeliczyć wiek kota na lata ludzkie? …oraz ile lat żyją koty?

Behawiorysta Marta Korsak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Marta Korsak

Behawiorystka zwierzęca

Jak określić, ile kot ma lat?

Aby móc dokładnie ustalić, w jakim wieku jest kot, należy udać się z nim do weterynarza. Ekspert będzie w stanie dokładnie odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, ile lat ma czworonóg. Wskaźniki, które opisaliśmy poniżej, mogą natomiast pomóc Ci ustalić, czy zwierzak jest kociątkiem, dorosłym kotem czy staruszkiem. Na pierwszy rzut oka nie zawsze jest to oczywiste, ale wkrótce wszystko stanie się jasne.

Co wpływa na wiek kota?

Na wiek kota ma wpływ bardzo wiele zróżnicowanych czynników. W przypadku czworonogów rasowych łatwo znaleźć można szacowaną, przeciętną długość życia. Wyliczenia oparte są na przypadkach innych reprezentantów danej rasy. Zawsze natomiast ważne są uwarunkowania generyczne, ale też występujące choroby czy schorzenia. Dobrze nie wpływa na wiek kota też otyłość czy brak ruchu. Ponadto istotne są też takie czynniki, jak: 

  • zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta
  • stała opieka weterynarza, 
  • regularne wykonywanie badań, 
  • przeprowadzanie wymaganych zabiegów i podejmowanie leczenia na czas.

Wszystkie te aspekty ująć można w szeroko rozumianym pojęciu: troska kociego rodzica. Odpowiednie zajmowanie się pupilem to gwarancja szybkiego zauważania wszelkich nieprawidłowości w jego zachowaniu. Pozwala to na błyskawiczne reagowanie na sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Pozwala uniknąć wielu chorób i problemów zdrowotnych. Sprawia też, że pupil może dożyć późnej starości w doskonałej kondycji i u boku ludzi, którzy go kochają.

Wiek kota a zęby

Ustalanie wieku kociąt jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku dorosłych kotów. Dzieje się tak, ponieważ kocięta zmieniają się fizycznie i umysłowo z tygodnia na tydzień. Jednym z kryteriów, dzięki któremu można określić wiek kota, są zęby.

 

Jak rozpoznać ile miesięcy ma kot? Pierwsze mleczaki u małego kota zaczynają się pojawiać w około trzecim tygodniu jego życia. Po zaledwie ośmiu tygodniach kotek ma już cały komplet zębów mlecznych. Wymiana mleczaków na zęby stałe następuje po około trzech-czterech miesiącach.

W okresie sześciu miesięcy od urodzenia kot powinien mieć już komplet zębów stałych. Uzębienie kota składa się z: 

  • 4 kłów, 
  • 12 siekaczy, 
  • 10 zębów przedtrzonowych 
  • 4 trzonowych. 

 

Im zęby są bardziej zużyte, tym kot jest starszy. W wieku dwóch lat zęby stają się coraz bardziej żółte, a między trzecim a szóstym rokiem życia powstaje kamień nazębny. Około dziesiątego roku życia kota, na jego zębach widoczne są ubytki, przebarwienia, a niektórych zębów może już nawet brakować. Zatem, czy można rozpoznać wiek kota po wyglądzie jego zębów? Nie określimy go dokładnie, ale będziemy w stanie oszacować liczbę jego lat. Na podstawie kamienia nazębnego czy ubytków i przebarwień możemy też domyślić się, że mamy do czynienia ze starszym zwierzęciem.

wiek kota a zęby

Wiek kota a wygląd

Kocięta zaraz po urodzeniu mają bardzo jasne oczy, z wiekiem przybierają nowych odcieni i się ściemniają, a około dziesiątego roku życia zaczynają być lekko zamglone.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy ocenie wieku kota jest ich sierść. Młode koty mają lśniącą i puszystą sierść, wraz z wiekiem staje się ona coraz bardziej szorstka, traci blask oraz pojawiają się siwe refleksy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na sylwetkę kota. Młode koty mają widoczne mięśnie i zgrabną sylwetkę, wraz z wiekiem przybywa im tkanki tłuszczowej, a skóra traci na elastyczności, przez co robi się obwisła. Ostatnim wskaźnikiem wieku mogą być opuszki kota. Kocięta mają delikatne, często różowe i malutkie opuszki, natomiast opuszki dorosłych kotów są grube, szorstkie i czasem spękane.

“Wzrok i zęby często wynikają z zaniedbań i chorób. Dobrze karmiony kot może mieć lśniącą sierść do swoich ostatnich dni. Wiele zależy od jakości karmy i suplementów, które można podawać, by utrzymać sierść w dobrej kondycji.” – dodaje ekspert Pethomer, Marta Korsak.

Wiek kota a zachowanie

Czasem, zamiast sprawdzać stan uzębienia kota, który jeszcze niechętnie na to pozwala, można po prostu poobserwować trochę jego zachowanie. Młode koty zazwyczaj mają znacznie więcej energii od starszaków. Młodzież wśród kotów jest zwinna, szybka i zawsze chętna do zabawy

Gdy koty osiągają dojrzałość, ich zachowanie jest trochę bardziej stonowane, kocury czasem wykazują tendencje do włóczęgostwa, a u kotek pojawia się ruja. Z roku na rok poziom energii u kotów może spadać, starszaki najchętniej będą spędzały czas na wylegiwaniu się i odpoczywaniu. 

Kot senior przez przewlekłe choroby i dolegliwości może stać się markotny i drażliwy. Opiekun starszego kota powinien wykazać się niezwykłą empatią i czułością oraz często odwiedzać lekarza weterynarii, a kot na pewno się odwdzięczy i lepiej zniesie swoją starość.

Po czym poznać, że kot się starzeje?

Czy da się jednoznacznie określić objawy starości kota? W przypadku każdego zwierzaka może to wyglądać nieco inaczej. Możliwe jest natomiast wymienienie kilku aspektów, które szczególnie łatwo zauważyć i występują bardzo często u starszych czworonogów. Mowa to m.in. o:

  • zwiększonej tendencji do tycia, 
  • mniejszej ruchliwości,
  • mniej sprężystej skórze, 
  • miejscowym wypadaniu sierści, 
  • problemach ze wzrokiem.

 

Należy pamiętać jednak, że są to przykładowe objawy. Nie oznacza to więc, że każdy starzejący się kot będzie miał od razu je wszystkie. Zdarza się, że u starszych czworonogów pojawia się tylko część z nich, a niektóre mogą nie wystąpić w ogóle, niezależnie od wieku.

Ile żyją koty?

Koty żyją średnio 12-16 lat. Na to ile lat dożyje kot, wpływają predyspozycje genetyczne, które kot dziedziczy po swojej rodzinie. Predyspozycje genetyczne to przede wszystkim różnego rodzaju choroby oraz to jakiej rasy jest kot. Koty, które uznaje się za długowieczne to: koty brytyjskie i koty syjamskie. 

Natomiast koty najmniej chorujące to mieszańce, czyli tak zwane „dachowce”. Na długość życia kota wpływa również jego tryb życia, dieta i opieka weterynaryjna. Profilaktyczne badania, zbilansowana dieta, wysokojakościowa karma, brak stresu i odpowiednia ilość aktywności fizycznej oraz intelektualnej kota to podstawa do jego długiego i szczęśliwego życia. Jaki jest maksymalny wiek kota? 100-letni kot (w przeliczeniu na ludzkie lata) ma około 21 lat kocich. Rekordzistką, natomiast jest kotka z Teksasu o imieniu Creme Puff rasy Maine Coon, która dożyła aż 38 lat (ludzkich). Zawsze jednak jest to kwestia osobnicza, niewykluczone więc, że kiedyś ten wynik zostanie pobity przez kolejnego, szczęśliwego czworonoga. 

Jak przeliczyć wiek kota na lata ludzkie?

Jak obliczyć wiek kota? Kalkulator w tym przypadku nie będzie potrzeby, podobnie jak skomplikowane równania. Ten pupil osiąga dojrzałość psychiczną, fizyczną i emocjonalną w ciągu dwóch lat. Koci dwulatek odpowiada poziomem rozwoju około 24-letniemu człowiekowi. Każdy kolejny koci rok jest odpowiednikiem czterech ludzkich lat, czyli gdy kot ma trzy lata, to tak jakby był 28-letnim człowiekiem, jeżeli ma cztery lata to tak jakby miał 32 w latach ludzkich. Zatem, 5 lat kota — ile to ludzkich? Z wyliczeń wynika, że to 36 lat. Jest to sposób na to, jak najłatwiej obliczyć wiek kota. Tabela czy kalkulator nie są do tego potrzebne, bo metoda jest bardzo łatwa nawet do wykonania w pamięci.

Po ukończeniu dwóch lat kot już nie zmienia swojego poziomu umysłowego, jedynie zmienia się jego fizyczność. Wszystkie obliczenia mają jedynie charakter orientacyjny, ponieważ każdy kot jest inny i może dojrzewać szybciej, bądź później, niż pozostali przedstawiciele tego gatunku. Wynika z tego więc, że obliczając wiek kota na ludzki, tabela z dokładnymi latami mogłaby być jedynie wskazówką. 

Jak dbać o kota, żeby żył jak najdłużej?

Jest już jasne, jak przeliczać lata kota na ludzkie. Pytanie jednak, co zrobić, by czworonóg żył jak najdłużej? Wiele zależy oczywiście od jego rasy i uwarunkowań genetycznych. Zawsze natomiast niezwykle ważna jest też odpowiednia opieka. Koci rodzic musi dbać o to, by jego pupil dostawał zdrowe jedzenie i miał odpowiednio dużo ruchu. Ważne są też regularne kontrole u weterynarza i dużo miłości. Wszystko to sprawi, że będzie mógł cieszyć się dobrą kondycją i szczęśliwym życiem naprawdę długo.

Behawiorysta Marta Korsak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Marta Korsak

Psia behawiorystka pracująca w klinice weterynaryjnej Strzyża w Gdańsku. Zajmuje się między innymi socjalizacją, lękiem separacyjnym, stresem i żywieniem zwierząt. Stawia na pozytywne wzmocnienia zwierząt.

Źródła:

  • mojszczesliwyzwierzak.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *